Wykładowcy

mgr Tomasz Adam Adaszewski - radca prawny

jest doktorantem Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w zakresie prawa ochrony środowiska. W tym obszarze w szczególności zajmuje się aspektami cywilnoprawnymi realizacji funkcji tego prawa oraz organizacją ustrojową instytucji ochrony środowiska. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Prawa Amerykańskiego WPiA UW. Odbył aplikację radcowską przy OIRP Warszawa. Absolwent Interdyscyplinarnego Podyplomowego Studium Kształcenia Tłumaczy na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej WPiA UW.

Jako prawnik zdobywał doświadczenie w administracji rządowej, w tym w instytucjach ochrony środowiska, a także prowadząc własną indywidualną kancelarię radcy prawnego.

Biegle posługuje się językiem angielskim, w tym terminologią prawniczą. Posługuje się także językiem niemieckim oraz w stopniu podstawowym językiem mandaryńskim.

 

prof. dr hab. inż. Marek Bryjak

jest pracownikiem Politechniki Wrocławskiej, z którą związana jest jego kariera naukowa. Studia na Wydziale Chemicznym ukończył w 1977. Prace doktorską obronił w 1982, by w 2001 otrzymać stopień doktora habilitowanego. W 2010 Prezydent RP mianował go profesorem. W latach 1989-1991 przebywał na stażu naukowym w Center for Surface Science, Lehigh University (USA). Zapraszany do wygłoszenia wykładów i/lub prowadzenia seminariów między innymi w: Saga University (Japonia), Ege University (Turcja), Stellenbosch University (RPA), Concepcion University (Chile), WETSUS (Holandia), Granada University (Hiszpania), Minho University (Portugalia) czy Torino University (Włochy). Wieloletni Przewodniczący Sekcji Membran Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a obecnie skarbnik Polskiego Towarzystwa Membranowego.

Obszary zainteresowań: funkcjonalne materiały polimerowe, modyfikacja powierzchni, modyfikacje plazmowe, separacje membranowe, nowe materiały i procesy membranowe, usuwanie substancji szkodliwych z wody, odsalanie wody.

Według bazy Scopus autor/współautor 3 książek oraz 136 publikacji, które cytowane były ponad 3500 razy. Wskaźnik h=31. Promotor 6 doktoratów oraz ok 110 prac dyplomowych. Projekty krajowe - 18, w tym z jednostkami przemysłowymi 6. Projekty międzynarodowe 10.

 

prof. dr hab. inż. Marek Gryta

pracuje na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Studia magisterskie, specjalność inżynieria chemiczna i procesowa, ukończył na Politechnice Szczecińskiej. Na tej Uczelni obronił też z wyróżnieniem pracę doktorską, której tematem były badania możliwości aplikacyjnych procesu destylacji membranowej. Badaniami tego procesu zajmuje się do dnia dzisiejszego, w aspektach podstawowych jak i praktycznej realizacji opracowanych aplikacji w skali pilotowej. Efektem tych prac jest uzyskanie blisko 50 patentów oraz napisanie ponad 200 różnych publikacji. Proces ten był także tematem wielu prac magisterskich i dwóch doktoratów. W sumie był promotorem czterech zakończonych doktoratów i obecnie opiekuje się dwoma kolejnymi pracami doktorskimi. Aktualna tematyka badawcza związana jest z wykorzystaniem różnych procesów membranowych w technologii wody i ścieków, a także w bioreaktorach membranowych.

Jest autorem ponad 140 recenzowanych prac naukowych, w tym około 100 z IF, blisko 150 publikacji konferencyjnych, 4 rozdziałów w książkach, kilkunastu prac wykonanych na zlecenie przemysłu, kierownikiem 9 grantów badawczych, w tym 2 międzynarodowych oraz wykonawcą w kilkunastu kolejnych. Wykonał ponad 200 recenzji artykułów i wielu projektów badawczych. Jest członkiem kilku komitetów redakcyjnych międzynarodowych czasopism.

 

prof. dr hab. inż. Małgorzata Kabsch-Korbutowicz

jest pracownikiem Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej i prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Inżynierii środowiska Politechniki Wrocławskiej. Cała jej kariera zawodowa związana jest z Politechniką Wrocławską, gdzie ukończyła studia, a następnie podjęła pracę uzyskując kolejne stopnie i tytuły naukowe. Jej działalność naukowa związana jest z wykorzystaniem ciśnieniowych procesów membranowych do oczyszczania wody i ścieków, ze szczególnym uwzględnieniem separacji naturalnych i antropogenicznych substancji organicznych. W ramach pracy dydaktycznej prowadzi wszystkie formy dydaktyczne zajęć związanych z oczyszczaniem i odnową wody dla studentów studiów I i II stopnia oraz uczestników studiów doktoranckich i podyplomowych. Była promotorem ponad 100 dyplomowych prac magisterskich i inżynierskich oraz 3 prac doktorskich.

Jest autorką lub współautorką ponad 200 publikacji, w tym 2 książek i ponad 90 artykułów, z których większość opublikowana została w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Brała także udział w realizacji wielu projektów badawczych.

Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska PWr oraz kierownika studiów doktoranckich na Wydziale Inżynierii Środowiska PWr i kierownika dyscypliny kształcenia inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka w Szkole Doktorskiej PWr.

 

prof. dr hab. inż. Krystyna Konieczny

studiowała w Politechnice Śląskiej na Wydziale Chemicznym. W trakcie swojej ponad 50-letniej pracy, pełniła wiele funkcji w Politechnice Śląskiej: z-cy dyrektora ds. dydaktyki w Instytucie Inżynierii Wody i Ścieków, prodziekana ds. Nauki i Organizacji Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Bierze aktywny udział w pracach wielu komitetów naukowych konferencji i sympozjów. Między innymi była inicjatorem, organizując od 1995 r już 12 edycji cyklicznej Konferencji Naukowej "Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie środowiska MEMPEP". Bierze udział w pracach towarzystw i komitetów naukowych oraz w innych ciałach opiniodawczych. Od 1980 r. jest członkiem PTChem, Sekcji Ochrony środowiska i Sekcji Membranowej, pełniąc rolę sekretarza przez trzy kadencje. Jest Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Membranowego. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Membranowego. Brała udział w pracach Sekcji Inżynierii środowiska PAN będąc wybranym członkiem przez przedstawicieli polskiego środowiska naukowego od 2008 do 2012. Jest również członkiem Komitetów Naukowych czasopism związanych z ochroną środowiska, a mianowicie: Architecture Civil Engineering Environment (ACEE), Wodociągi i kanalizacje (Abrys), Wodociągi Polskie (Izba Gospodarcza Wodociągi), Rynek Instalacyjny, Monografie Komitetu Inżynierii środowiska PAN. Od 2015 jest ekspertem zewnętrznym w ENVITECH-sieci naukowej z siedzibą w IETU Katowice.

Była kierownikiem Studiów Podyplomowych realizowanych w Instytucie przez kilka edycji. Była także kierownikiem 8 grantów NCN, oraz 7 projektów badawczych KBN,MNiSzW i brała udział w 13 zadaniach CPBP jako wykonawca. Na uwagę zasługuje 15 opracowań na zlecenie przemysłu i instytucji naukowych.

Obszar badań i zainteresowań prof. Krystyny Konieczny dotyczy technik membranowych i ich stosowania w rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska. Szczególnie są związane z zastosowaniem procesów membranowych w technologii uzdatniania wody do picia i oczyszczania wody do celów przemysłowych, oczyszczania ścieków komunalnych/przemysłowych. Zastosowaniem w/w procesów w technologii środowiskowej i przemysłowej (odsiarczania paliw w procesie PV), łączenie mikrofiltracji oraz ultrafiltracji z innymi procesami (koagulacją, adsorpcją, osadem czynnym). Zajmowała się metodami preparowania i charakteryzowania membran do ultrafiltracji. Naukowe działania są ponadto widoczne w rozwoju młodej kadry. Wypromowała ponad 100 dyplomantów. Była promotorem 7 doktoratów (jedna z osób uzyskała habilitacje), recenzowała 20 prac doktorskich. Była powoływana przez Centralną Komisję ds. Nauki na Recenzenta zarówno oceny dorobku habilitacyjnego 24 razy, jak i dorobku profesorskiego (superrecenzent) 6 razy. Jest autorką licznych publikacji (ponad 220) w renomowanych czasopismach naukowych oraz innych publikacji: na konferencjach zagranicznych (120), w monografiach i książkach (72) oraz patentów (4). Recenzowała 6 wniosków o nadanie tytułu naukowego profesora, oraz 15 wniosków o mianowanie na stanowisko profesora. Jest współtwórcą szkoły naukowej związanej z zastosowaniem technik membranowych w inżynierii środowiska.

 

dr hab. inż. Andrzej Krasiński, profesor uczelni

jest pracownikiem Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej od 2005 roku. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej – studia magisterskie ukończył w 1999 r., doktorat obronił w 2005 r., a stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2018 r. na ww. Wydziale. Pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich w kadencjach 2012-2016, 2016-2019 oraz w obecnym roku ak. 2019/2020.

Jego aktualne zainteresowania naukowo-badawcze to szeroko pojęte procesy separacyjne, w szczególności rozdzielanie układów niejednorodnych ciecz-ciecz i gaz-ciecz, procesy oczyszczania gazów, frakcjonowanie olejów pirolitycznych, reologia gęstych zawiesin, a także zastosowanie bilansu populacji do modelowania procesów precypitacji i krystalizacji.

Praktyczne doświadczenia zawodowe zdobył w pracy poza Uczelnią podczas stażu podoktorskiego w firmie Plenty Process Filtration w Anglii na stanowisku Product Development Engineer (2007-2009) oraz w MPWiK w Warszawie na stanowisku inspektora ds. technicznych w Dziale Technologii ścieków (2005-2006). Posiada status Chartered Engineer uzyskany w 2012 roku przyznany przez IChemE (Insitution of Chemical Engineers).

Wypromował ok. 40 absolwentów studiów inżynierskich i magisterskich. Jest promotorem w otwartym przewodzie doktorskim na Wydziale IChiP oraz współpromotorem w Szkole Doktorskiej nr 4 w Politechnice Warszawskiej.

Jest autorem ponad 60 publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych. Od ok. 8 lat aktywnie działa jako ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oceniający wnioski o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych. Kierował kilkoma projektami badawczymi, jednym finansowanym przez NCN i trzema we współpracy z przemysłem.

 

dr hab. Joanna Kujawa

jest adiunktem na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. Studia magisterskie ukończyła w Katedrze Chemii Nieorganicznej, a studia doktoranckie w Katedrze Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów UMK. Pracę doktorską w tematyce modyfikacji-hydrofobizacji materiałów ceramicznych obroniła z wyróżnieniem. Następnie odbyła dwa staże podoktorskie na Uniwersytecie w Oulu (Finlandia) oraz w Instytucie Naukowo-Badawczym Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), pogłębiając wiedzę i zdobywając nowe doświadczanie w tematyce chemii materiałowej (wytwarzania i modyfikacji materiałów separacyjnych) i membranowych procesów rozdzielczych.

Główna tematyka badawcza skupia się na chemii materiałowej, wytwarzaniu hybrydowych materiałów separacyjnych na bazie polimerów i ceramiki o kontrolowanych właściwościach materiałowych i transportowo-rozdzielczych. Zaangażowana w projekty krajowe i międzynarodowe z Jordanią, Francją, Ukrainą, Koreą, Kanadą i ZEA. Swoje badania na bieżącą publikuje w czasopismach naukowych z listy JCR (ponad 50 prac) jest również współautorską patentów krajowych i międzynarodowych. Badania realizuje w ramach projektów naukowych z NCN, NCBiR i NAWA jako kierownik i wykonawca. Jest promotorem pomocniczym w 2 przewodach doktorskich. Ponadto intensywnie angażuje się w prace recenzowania publikacji naukowych (ponad 230 recenzji), a od ponad roku jest ekspertem w FNP.

Więcej informacji na stronie: Strona domowa

 

dr hab. Wojciech Kujawski, profesor uczelni

ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK, na kierunku chemia stosowana. Po ukończeniu studiów, rozpoczął studia doktoranckie pod opieką prof. Anny Narębskiej. Zatrudniony w Zakładzie Chemii Fizycznej (obecnie Katedra Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów) w roku 1983. W roku 1985 obronił pracę doktorską "Izotermiczny transport jonów i wody przez membranę Nafion 120 w roztworach NaOH na podstawie liniowej termodynamiki nierównowagowej". Stopień doktora habilitowanego uzyskał w Polsce (w 2008 roku - za badania związane z rozdzielaniem mieszanin ciekłych techniką perwaporacji próżniowej) oraz we Francji (w 2011 roku - za prace opisujące właściwości równowagowe i transportowe membran jonowymiennych w kontakcie z mieszaninami wodno-organicznymi). Od 2012 roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów. Od roku 2017 pełni funkcję Kierownika Katedry.

Działalność naukowa prof. Kujawskiego związana jest z właściwościami równowagowymi, separacyjnymi i transportowymi membran polimerowych i ceramicznych, a także modyfikacji membran w celu uzyskania materiałów o nowych lub ulepszonych właściwościach. Opublikował ok. 140 prac naukowych (Web of Science), aktywnie współpracując z wieloma ośrodkami zagranicznymi, m.in. we Francji, Austrii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Jordanii, Chinach oraz na Ukrainie. Wyniki prac były wielokrotnie cytowane w publikacjach innych autorów, a także przedstawiane podczas krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Prof. Kujawski był wielokrotnie nagradzany przez JM Rektora UMK za osiągnięcia w działalności naukowo-badawczej i organizacyjnej. Jest Przewodniczącym Rady ds. Innowacji i Wdrożeń UMK. Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Membranowego, będąc jego Prezesem w kadencjach 2015-2018 i 2019-2022. Należy także do Europejskiego Towarzystwa Membranowego. Prof. Wojciech Kujawski wypromował 4 doktorów, sprawuje opiekę nad kolejnymi 4 doktorantami. Realizuje także granty z NCN, NCBR oraz NATO. W ramach Inicjatywy Doskonałości - Uczelnia Badawcza jest koordynatorem EF "Nauki o polimerach i wielofunkcyjnych materiałach".

 

prof. dr hab. inż. Sylwia Mozia

jest pracownikiem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT). Ukończyła studia magisterskie na kierunku ochrona środowiska realizowanym na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej (obecnie ZUT). W 2003 roku na tym samym wydziale obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską uzyskując stopień doktora nauk technicznych. W latach 2005 - 2007 odbyła staż podoktorski w Oita University w Japonii. W 2010 roku został jej nadany stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie technologia chemiczna. W 2016 roku uzyskała tytuł profesora nauk technicznych.

Zajmuje się badaniami procesów membranowych i ich zastosowania do oczyszczania wody i ścieków oraz odzysku cennych substancji. Jej prace dotyczą głównie układów hybrydowych łączących techniki membranowe takie jak mikro-/ultrafiltracja czy destylacja membranowa oraz zaawansowane procesy utleniania. W szczególności rozwija ideę fotokatalitycznych reaktorów membranowych.

Jest autorką lub współautorką około 120 publikacji naukowych (w tym 95 w czasopismach z listy JCR), 7 rozdziałów w książkach, ponad 110 streszczeń w materiałach konferencyjnych, 22 patentów i 7 zgłoszeń patentowych. Była kierownikiem 4 zakończonych projektów badawczych, obecnie kieruje dwoma grantami. Wypromowała 5 doktorów oraz jest promotorem w dwóch przewodach doktorskich.

Jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism Polish Journal of Chemical Technology, International Journal of Membrane Science and Technology oraz Catalysts. Od dwóch kadencji pełni funkcję Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Membranowego.

 

dr inż. Remigiusz Olesiński

jest od 1982 roku pracownikiem Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej na stanowiskach naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych. W roku 1992 uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. Od blisko trzydziestu lat zajmuje się nauczaniem na Wydziale Elektrycznym o nowoczesnych układach związanych z automatyką przemysłową i jest współorganizatorem laboratorium programowalnych sterowników przemysłowych. Jest współautorem książki na ten temat. Był i jest opiekunem ponad stu dwudziestu prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich. Jest współautorem kilku patentów.

Współpracował przy realizacji projektów z zakresu automatyki prowadzonych na Wydziale Elektrycznym i Inżynierii Produkcji PW, w Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu. Wdrażał w praktyce rozwiązania nowoczesnej automatyki w takich firmach jak Fabryka Urządzeń Dźwigowych, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Polymemtech.

 

dr hab. inż. Maciej Szwast, profesor uczelni

jest pracownikiem Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej na kierunku Automatyka i Robotyka, specjalność Inżynieria Biomedyczna i Biocybernetyka. Następnie ukończył studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, broniąc z wyróżnieniem rozprawę doktorską dotyczącą budowy sztucznego serca. Podczas studiów doktoranckich zainteresował się technikami membranowymi, ich zastosowaniem w przemyśle oraz metodami wytwarzania. Aktualna jego tematyka badawcza dotyczy procesu membranowego rozdziału mieszanin gazowych oraz wytwarzania membran do tego procesu, a także modelowania matematycznego procesów membranowych.

Jest autorem ponad 80 recenzowanych prac naukowych, kilkunastu opracowań na zlecenie przemysłu, kilku patentów, kierownikiem 4 grantów badawczych, w tym 2 międzynarodowych oraz wykonawcą w kilkunastu kolejnych. Wypromował ok. 40 absolwentów studiów inżynierskich i magisterskich. Jest promotorem w otwartym przewodzie doktorskim.

Od trzech kadencji jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Membranowego, w którym pełni funkcję Sekretarza.

Od kilkunastu lat, jako pracownik Polymemtech, współuczestniczy w projektowaniu i wytwarzaniu przemysłowych instalacji membranowych.

 

prof. dr hab. inż. Anna Trusek

jest pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Z uczelnią tą jest związana cała jej kariera naukowa. Jest kierownikiem Katedry Inżynierii Bioprocesowej, Mikro- i Nanoinżynierii, zastępcą kierownika dyscypliny: Inżynieria Chemiczna na Politechnice Wrocławskiej, kierownikiem kierunku Inżynieria Chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, przewodniczącą Wydziałowego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia, a także członkiem Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą: bioreaktorów enzymatycznych, mikrobiologicznych i membranowych, wytwarzania i separacji bioproduktów (w tym separacje membranowe), projektowania i zastosowania procesów membranowych, opracowania i charakterystyki polimerowych nośników leków, powierzchniowej i objętościowej immobilizacji enzymów, kinetyki procesów.

Autorka ponad 200 artykułów, w tym 61 z bazy Web of Science, książki Membrane Bioreactor - Models for Bioprocess Design wydanej przez Desalination Publications, (USA 2011). Kierownik lub główny wykonawca 11 projektów badawczych, promotor 6 doktoratów (w tym 3 zakończonych), ponad 100 prac magisterskich i inżynierskich.

 

prof. dr hab. inż. Marian Turek

jest absolwentem i pracownikiem Politechniki Śląskiej. Uzyskał stopień doktora w 1991 roku, stopień doktora habilitowanego w 2004 roku i tytuł profesora w 2014 r. Pracuje na Wydziale Chemicznym gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z chemii nieorganicznej i technik membranowych. Był promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich i inżynierskich oraz czterech prac doktorskich.

Jego zainteresowania badawcze obejmują elektrodializę, elektrodializę odwracalną, elektrodializę odwrotną, elektrodejonizację, hybrydowe i zintegrowane systemy odsalania oraz zatężania roztworów zasolonych. Zajmuje się też usuwaniem boru ze ścieków oraz otrzymywaniem wodorotlenku i tlenku magnezu.

Bierze udział w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych; współpracuje z przemysłem energetycznym, wydobywczym oraz materiałów ogniotrwałych. Był kierownikiem kilkudziesięciu prac wykonanych na zlecenie przemysłu, kierownikiem kilkunastu grantów badawczych, w tym 2 międzynarodowych, oraz wykonawcą w kilkunastu kolejnych. Był recenzentem wniosków w programach międzynarodowych i krajowych.

Jest członkiem dwóch komitetów redakcyjnych międzynarodowych czasopism. Jest autorem, bądź współautorem, 71 publikacji w czasopismach indeksowanych w JCR i 13 patentów.

 

dr hab. inż. Aleksandra Wolińska-Grabczyk, profesor instytutu

jest pracownikiem Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu. W instytucie pełni funkcję kierownika Pracowni Inżynierii Materiałów Polikondensacyjnych oraz kieruje Zespołem Materiałów i Procesów Membranowych. Jest absolwentką Wydziału Chemicznego, kierunku Technologia Kauczuku i Gumy, Politechniki Gdańskiej. Pracę doktorską obroniła z wyróżnieniem na Wydziale Chemicznym Politechniki śląskiej i w tej placówce uzyskała również stopień naukowy doktora habilitowanego. Jako pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk odbyła staże naukowe w Instytucie Tworzyw Sztucznych w Darmstadt oraz na Uniwersytecie w Manchester, a także szereg wyjazdów naukowych do Włoch, Francji i Korei Płd. wygłaszając referaty oraz wykłady na zaproszenie zagranicznych ośrodków uniwersyteckich i przemysłowych. Była pełnomocnikiem ds. śląskich środowiskowych Studiów Doktoranckich organizowanych przez CMPW PAN i Pś oraz prowadziła wykłady w ramach tego studium. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na projektowaniu oraz otrzymywaniu nowych materiałów membranowych, przeznaczonych do separacji płynów. Posiada doświadczenie w zakresie syntezy polimerów kondensacyjnych, badania ich struktury i właściwości, a także otrzymywania membran gęstych oraz charakterystyki ich właściwości transportowych w procesach separacji gazów i perwaporacji. W badaniach właściwości transportowych nowych materiałów membranowych wykorzystuje oryginalne stanowiska badawcze zaprojektowane oraz wykonane w ramach prowadzonych przez nią prac. Dorobek naukowy to ponad 60 publikacji w czasopismach z IF oraz ponad 20 w innych czasopismach naukowych, patent, ponad 130 prezentacji na konferencjach międzynarodowych i krajowych, rozdział w książce, słownik terminologii membranowej, ponad 200 recenzji dla czasopism naukowych, między innymi dla Journal of Membrane Science, promotorstwo w 2 zakończonych przewodach doktorskich. Kierownik 6 projektów badawczych oraz główny wykonawca w 2 innych grantach, kierownik polsko-rumuńskich projektów badawczych, a także członek komitetów naukowych szeregu konferencji. Od dwóch kadencji pełni funkcję członka Zarządu Polskiego Towarzystwa Membranowego.

prof. dr hab. inż. Grażyna Zakrzewska-Kołtuniewicz

pracuje w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ), gdzie kieruje zakładem naukowym Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na zagadnieniach radiochemicznych energetyki jądrowej, chemii i technologii uranu, postępowania z odpadami promieniotwórczymi, a także metodach rozdzielania izotopów trwałych, m.in. metodami membranowymi.

Kierowała wieloma projektami związanymi z zagospodarowaniem odpadów promieniotwórczych i zagadnieniami jądrowego cyklu paliwowego. Uczestniczyła w międzynarodowych programach badawczych i szkoleniowych, m.in. projektach ramowych UE, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej IAEA - CRP i Euratomu. Była koordynatorką projektu europejskiego Marie Curie Transfer of Knowledge "Advanced Methods for Environment Research and Control" w FP6. Jest promotorką 3 doktoratów, autorką ponad 150 publikacji naukowych, 10 patentów, licznych konferencyjnych wystąpień. Reprezentuje Polskę w grupie ekspertów Article 37 of EURATOM i w OECD-NEA-Radioactive Waste Management Committee, a od roku 2020 w Strategicznej Grupie Roboczej ESFRI Energy. Od wielu lat jest ekspertem Komisji Europejskiej. Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Membranowego, drugą kadencję sprawuje z wyboru funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego. Jest również przewodniczącą organizacji Women in Nuclear - Polska.

Sprawowała opiekę dydaktyczną nad młodymi naukowcami prowadzącymi badania w IChTJ w ramach projektów międzynarodowych i umów międzyuczelnianych oraz stypendystami IAEA. Prowadzi wykłady dla słuchaczy studium doktoranckiego w IChTJ dotyczące odpadów promieniotwórczych i metod ich zagospodarowania.

 

Design by flankerds.com